Historia Sbandieratori

W naszej działalności nawiązujemy do włoskiej tradycji sbandieratori, czyli historycznej żonglerki chorągwiami. Ma ona swoje źródła w tradycji powiewania flagami, której początki można odszukać już w XII w. Wtedy to w całej Europie, a szczególnie we Włoszech, po wyjątkowych wydarzeniach, takich jak zakończenie wojny, chorążowie straży miejskiej zwykli świętować przez wykonywanie skomplikowanych manipulacji chorągwiami.

Włoskie Sbandieratori jest dyscypliną niezwykle eliatrną na pograniczu sztuki, sportu i tradycji. Młodzież z najlepszych rodzin ubiega się o przyjęcie do tych bractw. Bycie Sbandoriatori to zaszczyt, prestiż ale i ciężka praca. W tym kraju jeśli chce się uprawiać profesjonalną żonglerkę flagami grupa musi zapisać się do FISB – Federazione Italiana Sbandieratori (Włoska Federacja Sbandieratori). Federacja ta narzuca pewne standardy co do rozmiaru (130x130 cm) i rodzaju tkaniny flagi. Standardy te trzeba spełniać przy organizacji włoskich rozgrywek i mistrzostw. 

Należy jednak podkreślić, że Gwardia Gryfa nie jest zespołem rekonstrukcji historycznej, korzystamy pełnymi garściami z pięknej, wielowiekowej, włoskiej tradycji sbandieratori, ale pozwalamy sobie na własną interpretację tej sztuki. Nasze pokazy wzbogacone o występy tancerek ze skrzydłami, żonglerów i tancerzy ognia są formą widowisk scenicznych. Pozostajemy w stylistyce średniowiecznej, ale nasze prezentacje odbiegają od klasycznego, włoskiego sbandieratori. Łącząc różne dyscypliny i korzystając z ich wzorców staramy się stworzyć coś zupełnie nowego.


 
Start  |  O nas  |  Oferta  |  Galeria  |  Video  |  Zaufali nam  |  Kontakt © Gwardia Gryfa 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projekt i wykonanie: hajime studio