Niepodległa ,,Ojczyzna nie jedno ma imię

  

     Przedstawienie stworzone z myślą o obchodach 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rekwizytów jest ono niezwykle eleganckie i posiada odpowiedni dla swojej tematyki, podniosły charakter. Pokaz będzie formą patriotycznej podróży w czasie i przestrzeni, opowiemy nim o ojczyźnie w jej trzech wymiarach: historycznym, europejskim i współczesnym. Jest to przedstawienie, które doskonale ubogaci program wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, ale równie dobrze sprawdzi się jako przykuwający uwagę widzów, wyrazisty, rocznicowy akcent podczas innych wydarzeń, nieodwołujących się do tej tematyki.

Czas pokazu: 15-20 min.
 
Skład artystyczny: 6/10 artystów- chorągwiarze i tancerki
 
Muzyka- wszystkie utwory w wersjach instrumentalnych:
- Ignacy Paderewski- fragment koncertu fortepianowego a-moll
- fragment ścieżki dźwiękowej do filmu „Ogniem i mieczem” autorstwa Krzesimira Dębskiego
- „Oda do radości”- Ludwig van Beethoven
- „Świcie Nasz”- Marek Grechuta
 
Rekwizyty:
- białe i czerwone flagi, białe i czerwone skrzydła
- potężne biało- czerwone płócienne płachty
- flagi na wzór flagi Unii Europejskiej
 
Przestrzeń sceniczna: 10m x 10 m lub 15m x 15m płaskiej powierzchni (nawierzchnia dowolna), możliwy do realizacji w plenerze i w zamkniętym obiekcie
 
Kostiumy:
- klasyczne, skromne eleganckie stroje
 
        Rozpoczniemy od fragmentu koncertu fortepianowego a-moll Ignacego Paderewskiego, który jest uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł tego kompozytora, będącego ikoną polskiej walki o niepodległość. Ten utwór nie tylko wprowadzi widza w podniosły charakter pokazu, ale przede wszystkim przywoła postać wielkiego patrioty, świadka i jednego z głównych architektów odzyskania przez Nas niepodległości w listopadzie 1918 roku. W tej części przedstawienia odwołamy się do czasów, gdy Polska odzyskała niepodległość, a na scenie będą królować barwy narodowe. W powietrzu ponad sceną będą szybowały białe i czerwone chorągwie podkreślając pariotyczny charakter pokazu i wzmagając jego podniosłą i poważną atmosferę.

      Kolejny utwór to podróż do naszej współczesnej, wielkiej ojczyzny jaką jest Unia Europejska. Ten obraz muzycznie zostanie zilustrowany hymnem Zjednoczonej Europy czyli „Odą do Radości” Ludwiga van Beethovena w pięknej współczesnej, instrumentalnej wersji. Na scenie ponownie odbędzie się napowietrzny taniec flag, tym razem przestrzeń pond głowami widzów wypełni się 16 banderami Unii Europejskiej, czyli niebieskimi sztandarami przyozdobionymi kręgiem złotych gwiazd.
       W finale pokazu ponownie wrócimy do symboliki naszego kraju, aby dziełem jednego z najwybitniejszych bardów polskiej muzyki współczesnej Marka Grechuty zwieńczyć całość przedstawienia. Tłem finałowej części naszego pokazu stanie się utwór „Świecie Nasz”, które niesie w sobie refleksyjną treść, zawiera ważne wartości i pozostawia widzów w duchu nadziei . Na scenie pojawią się wszyscy artyści, powrócimy do biało- czerwonej kolorystyki rekwizytów tworząc widowiskowa klamrę kompozycyjna, po raz kolejny podkreślając patriotyczny chrakter przedstawienia.

 
Start  |  O nas  |  Oferta  |  Galeria  |  Video  |  Zaufali nam  |  Kontakt © Gwardia Gryfa 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projekt i wykonanie: hajime studio